16-02-2020 03:10

Πρι Λιγκ: Προβάδισμα ανόδου για την ΑΕΚ που ξέφυγε στο +5

Με 3-1 σετ επικράτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ του ΖΑΟΝ για την 16η αγωνιστική της Pre League και έκανε άλμα ανόδου στη Volleyleague. Η “Ένωση” έφτασε τις 13 διαδοχικές νίκες στο Πρωτάθλημα, ενώ η ήττα των Αμαζόνων από τον ΑΟ Λαμίας με 3-0 βοήθησε τον δικέφαλο να ξεφύγει με +5 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Έτσι, με 6 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής διάρκειας, η ΑΕΚ κρατάει την τύχη στα χέρια της όσον αφορά την κατάληψη της πρώτης θέσης που δίνει το απευθείας εισιτήριο.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ πήρε από το ξεκίνημα μία διαφορά 2-3 πόντων (2-0, 5-3). Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ έως το 14-11 με την Αργυροπούλου, στη συνέχεια η Ένωση με εξαιρετικά σερβίς έκανε σερί 7-3 και ξέφυγε με 21-14 για να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, τα σερβίς της Ράπτη, αλλά και η ανωτερότητα των «κιτρινόμαυρων» στο φιλέ, μετέτρεψαν το αρχικό 6-2 σε 12-4, ενώ στην εξέλιξη του αγώνα, η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (22-12).Η ομάδα της Κηφισιάς αξιοποίησε τα λάθη του “δικεφάλου” και μείωσε σε 23-18 και 24-21, αλλά οι γηπεδούχες με ψυχραιμία κατέκτησαν το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα με 5-10. Το +5 διατήρησαν έως το 15-20, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να πλησιάσει, και τον αποφασισμένο ΖΑΟΝ να κερδίζει το σετ με 20-25 και να μειώνει σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ το σκηνικό άλλαξε, η ΑΕΚ μπήκε με σκοπό να “κλειδώσει” το τρίποντο και να μην επιτρέψει στην αντίπαλο της να ισοφαρίσει το ματς. Χωρίς να αφήσει περιθώρια στην ομάδα της Κηφισιάς ξεκίνησε με 8-3, εκτίναξε την διαφορά στο 18-8, και με 25-11 «καθάρισε» το σετ και τη νίκη με 3-1.

Τα σετ 3-1: 25-16, 25-21, 20-25, 25-11.

Α.Ε.Κ. (Μπακοδήμος): Νομικού, Κουντουρά, Διάλλα, Ράπτη, Μπίσκου, Καραγκούνη . Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ), Καββαδία.

Ζ.Α.Ο.Ν. (Λιώλης): Αργυροπούλου Ευδ., Αναγνώστου, Αρβανιτοπούλου, Ποδαρά, Σωτηρίου, Μελετιάδη / Αργυροπούλου Μ. (λ), Χανδρή, Κούτσιουο, Γεωργιλά.